Únor 2009

Panelákům sluší šikmá střecha

27. února 2009 v 11:48 | www.konstrukce.cz |  Panelák
Panelákové zástavby s plochými střechami slavily nejen v bývalém Československu, ale v celém bývalém východním bloku svůj boom především v 50. a 70. letech. Jejich popularita zejména během posledních patnácti let klesá geometrickou řadou. Střechy z asfaltových pásů takřka bez výjimky již po několika letech vykazují problémy se zatékáním, které způsobují obyvatelům závažné problémy. Bezodkladné řešení trvalého problému překvapivě netrápí výhradně nájemníky nejvyšších pater, voda si cestu nachází zcela nevypočitatelně, a tak se mokré skvrny a plíseň může objevit na stropech, stěnách i podlahách prakticky v kterémkoli poschodí.

Jedno z trvalých, rychlých a také vzhledově atraktivních řešení je zastřešování plochých střech pomocí systému Lindab Roof. Jedná se o systém tenkostěnné ocelové konstrukce, kterým je možno změnit plochou střechu v šikmou. Šikmá střecha zcela změní výraz domu a zbaví nájemníky jednou provždy nepříjemností se zatékáním. Nevzhledné paneláky se promění v příjemné moderně vyhlížející domy. Tuto úpravu také většina investorů spojuje se zateplením domu a pestrobarevné fasády sladěné se střechou dokáží rozjasnit i nejšerednější sídlištní zástavby.
"Nabízíme dvě základní varianty; nízké zastřešení a obytné nástavby. Konstrukční systém Lindab Roof dovoluje vystavět střechu prakticky s jakýmkoli tvarem a sklonem. Použitý materiál jen minimálně zatěžuje původní konstrukci, u nízkého zatřešení se dostaneme na vlastní hmotnost kolem 10 kg/m2, u obytných nástaveb je pak celá stavba 3-krát lehčí než porobeton a až 10-krát než cihlový nebo betonový skelet," vysvětluje Petr Hynšt ze společnosti Lindab. " Za loňský rok se naší technologií v Česku realizovalo celkem 40 systémů zastřešení a nástaveb na panelové i rodinné domy a další veřejné nebo průmyslové stavby," dodává Petr Hynšt.
Cena kompletního nízkého zastřešení včetně montáže se pohybuje kolem 1.500 Kč/ m2 a trvá 4 - 6 týdnů. Cena obytných nástaveb je pak zhruba desetinásobná. "S cenou za 1 m2 jsme se vešli do plánovaných 16.000 Kč/m2. Město na realizaci sdružilo prostředky s družstvem a využilo rovněž možností státních dotací," říká starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Daniel Procházka, kde na přelomu roku 2003 a 2004 vyrostly technologií Lindab unikátní mezonetové byty na místě původních klasických panelákových střech.
"Hlavní motivací byla nezbytná nutnost oprav střech bytových objektů. Až poté se objevila úvaha o výstavbě půdních nástaveb, při které by se vyřešila nejen oprava střech, ale i výstavba nových bytových jednotek, a to za výhodnějších podmínek, než když se staví "na zelené louce"," dodává starosta. Ceny nových bytů se například v Praze pohybují vysoko nad 30.000 Kč/m2.
Ploché střechy se bohužel často rekonstruují pouhým vyspravením problematických míst nebo pokládkou nové vrstvy gumové folie. Ploché střechy se nechvalně proslavily jako "jímky" na sněhové a dešťové srážky. Hlavní sporná otázka je v technologii, kterou je krytina pokládána. K zatékání dochází totiž především ve spojích, kterých jsou na každé střeše desítky. Objevit místo havárie bývá i pro zkušené montážníky oříškem, protože zatékání se uvnitř domu projeví na zcela jiném místě, než k němu došlo. Obyvatelé panelových bytů si často neuvědomují, že levnější řešení opravy ploché střechy v praxi znamená to, že léty nashromážděná vlhkost ve starých vrstvách střešní krytiny zůstává a pouze se svrchu zakryje. "U všech našich nástaveb se hned po zastřešení vyřeže v původní krytině dostatečné množství otvorů, kudy může vlhkost přirozeně odvětrávat. Teprve později se pod novou šikmou střechu pokládá finální izolace," přibližuje postup rekonstrukce Hynšt.
Technologie lehkých ocelových konstrukcí pro obytné nástavby s využitím moderních izolačních materiálů umožňuje při splnění horních limitů stavebních norem použít celkovou šířku stěn 25 cm, což je ve srovnání například s porothermem téměř poloviční šířka. U domu s obvodem stěn 80 m touto technologií získá investor navíc 12 m2, což je při ceně 30.000 Kč/m2 úspora 360.000 Kč. K dosažení doporučeného tepelného odporu tak postačí použití 150 mm minerální vaty mezi profily a na fasádě 50 mm polystyrenového zateplovacího systému s minerální omítkou.
Odpad na staveništi je zanedbatelný. Ocelová konstrukce zjednodušuje celý proces výstavby. Možnost prefabrikace umožňuje velmi rychlou a přesnou montáž, jelikož profily jsou vyrobeny velmi přesně v potřebných délkách. Na stavbu nejsou nikdy dodány zkroucené, zkosené, či jinak deformované či poškozené. Technologie lehkých ocelových konstrukcí šetří namáhavou práci, ocel se jednodušeji montuje, staveniště je čistější a mechanici nepotřebují těžká zvedací zařízení na dlouhou dobu. Ocelové konstrukce se vyrábí z 15 % až 100 % z recyklované oceli.

10 PLUS PRO ŠIKMOU STŘECHU
  1. Strojově přesné konstrukční díly umožňují rychlou montáž. Zastřešení klasického panelového domu trvá od 4 do 6 týdnů.
  2. Cena zastřešení se pohybuje od 1.500 Kč/ m2 za nízké zastřešení po 16.000 Kč/m2 u obytných nástaveb. Pro srovnání cena nástavby z porothermu je přibližně o čtvrtinu vyšší.
  3. Tenkostěnná ocelová konstrukce nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Pozinková vrstva na ocelových profilech chrání vnitřní stavební prvky před korozí nejméně 100 let. Životnost střešní krytiny s polyesterovou úpravou Lindab Coverline nebo Lindab Topline je nejméně 50 let.
  4. Tenkostěnná ocelová konstrukce zcela minimálně zatěžuje původní stavbu, obytná nástavba z porothermu je například třikrát těžší, betonový skelet nebo cihlová nástavba je dokonce až desetkrát těžší. Technologie Lindab Roof Systém je vhodná pro jakýkoli typ stavby s původní nosnou střešní konstrukcí.
  5. Technologie lehkých ocelových konstrukcí šetří namáhavou práci, ocel se jednodušeji montuje a neexistuje takřka žádný odpad. Ocelové konstrukce se vyrábí z 15 % až 100 % z recyklované oceli.
  6. Moderní materiály používané na opláštění a izolaci zajišťují maximální tepelný i protihlukový komfort pro nové nájemníky. Síla stěny se pohybuje mezi 20 a 25 cm, což je takřka polovina oproti porothermu.
  7. Střešní systém Lindab umožňuje vybudovat nástavbu téměř jakéhokoli tvaru i sklonu.
  8. V nabídce je patnáct barev střešní krytiny od klasické červené a hnědé, přes modrou, bílou až po nejnovější odstín mědi. Okapový systém Lindab Rainline je nabízen v osmi barvách.
  9. U nízkého šikmého zastřešení lze použít vnitřní nebo klasické venkovní odpadní svody. Většinou se využívá napojení nových okapů na původní odvodnění ploché střechy, čímž se snižují investiční náklady.
  10. Společnost Lindab dodává kompletní střešní systém ( stavební konstrukci, střešní krytinu, klempířské prvky a spojovací materiál, odvodnění) včetně podrobné stavební dokumentace, pro investory nebo zadavatele připravuje také návrh stavby včetně výměr jednotlivých materiálů případně odhadu náklaů na realizaci. Firma dále nabízí technickou výpomoc při zpracování projektu a odbornou asistenci na staveništi.


Základní otázky, které si musíme položit před započetím renovace

27. února 2009 v 11:40 | Home 5/2005 |  Panelák
Základní otázky, které si musíme položit před započetím renovace:

- Co mi překáží a co potřebuji?
Člověk by měl mít aspoň přibližnou představu o tom, jaké funkce by měl byt po přestavbě splňovat. Pravděpodobně nikdy se nepodaří dosáhnout úplně všeho, co byste chtěli, proto je užitečné určit si pořadí důležitosti.

- Kolik jsem schopen nebo ochoten investovat?
Fínance jsou velmi důležitou otázkou. Důkladná příprava financování může ušetřit spoustu starostí a dokonce zkrátit dobu potřebnou k renovaci.

- Opravdu zvládnu všechno sám?
I když v mnoha z nás ještě stále dřímá "kutil všeuměl" a hodně se dá zvládnout svépomocí, hlavně u větších rekonstrukcí a odborných prací je lepší reálně zhodnotit svoje schopnosti a raději zaplatit za kvalitní práci profesionálům, než financovat přestavbu, se kterou nebudete spokojeni.


- Jaká firma bude přestavbu realizovat?
Velice důležítým rozhodnutím je i to, komu svěříte realizaci stavebních prací. Dnes je u nás velké množství firem, které se specializují na přestavby panelákových bytů. Nejlepšími referencemi jsou už zrenovované byty sousedů a známých. Pokud takovou možnost nemáte, oslovte více firem, aby vám vypracovaly cenové nabídky, ale především si od nich vyžádejte fotografie bytů, které už přestavěly, případně kontakty na předcházející investory.

Panelák trochu jinak

27. února 2009 v 11:35 | Home 5/2005 |  Panelák
Lekce z bydlení
Zdá se, že budovatelé našich krásnějších zítřků se přibližně před patnácti a více lety relativně činili, a tak mnozí z nás bydlí v pověstných "králikárnách". A jsou rádi, že vůbec bydlí. Co si budeme namlouvat, zmoci se na byt zejména ve větším městě není maličkost, takže člověk je zpočátku vděčný i za starší panelák. Po čase však zjistí, že se mu byt pomalu, ale jistě rozpadá pod rukama, že tady by potřeboval víc místa a tam by zase stačilo méně, a tak začne uvažovat o rekonstrukci. Na první pohled by se mohlo zdát, že panel nepovolí, ale i s panelákovými byty se dají dělat hotové zázraky.

Starší byty v panelových domech, které byly postavené většinou před dvaceti lety nebo ještě dříve, doslova volají po úpravách či alespoň malé změně. Namístě je přitom nejen změna materiálů, ale často i nové uspořádání prostorů. Náš život a možnosti, které se nabízejí, se mění a spolu s tím se zvyšují i naše nároky na kvalitu bydlení. Časy, kdy byla důležitá zejména praktická stránka prostoru, ve kterém jsme si měli vytvořit domov, jsou už dávno za námi.

Kde začít
Snad každý vlastník klasického bytu zná problém malé umakartové koupelny, nevhodně řešené kuchyně, chybějících odkládacích prostorů, nevyhovující podlahové krytiny a dalších záporů spojených s užíváním panelákového bytu. Mnozí by se možná už dávno pustili do úprav, ale nevědí jak na to. Přitom je nespočetné množství možností, jak zkvalitnit své domácí prostředí - někdy stačí jen sjednotit podlahy a prostor se odlehčí a působí harmonicky. Ale začít musíme pěkně popořádku. Dříve než se pustíme do renovace, je třeba si ujasnit odpovědi na několik základních otázek. Vhodné je poradit se s odborníky, a to nejen o stránce technické, ale i estetické.

Pomoc odborníků
Pokud se chystáte k větším stavebním úpravám, které zasáhnou i do stavební rekonstrukce bytu, je potřebné statické posouzení. Na to se často zapomíná a vyřezává se nebo odstraňuje jedna panelová stěna za druhou, přičemž stavebník riskuje vážné problémy. Pozor! I stěna, která vypadá jako příčka, může být v panelových konstrukcích důležitá z hlediska statiky, protože jednotlivé prvky panelového domu jsou navzájem propojené a tvoří jeden statický celek. Vždy je levnější zaplatit si statické posouzení, než později řešit otázky statického porušení objektu a problémy s tím spjaté. Praktická je i pomoc architekta, který pomůže vytvořit v bytě logické vztahy jednotlivých prostorů a bezproblémový provoz, zharmonizovat obytný prostor a vytvořit originální atmosféru domova. Architekt by měl být člověk, který vás bezpečně provede všemi úskalími rekonstrukce od prvotního nápadu až po hotový byt.
Pozor! Každý stavební zásah do bytu je třeba oznámit stavebnímu úřadu, pokud rekonstrukce zasahuje i do nosných konstrukcí, je potřebné stavební povolení.

Začněme od vstupních dveří
Chceme-li ke změnám v bytě přistupovat systematicky, měli bychom si ho postupně celý projít. Začněme tedy v předsíni nebo ve vstupní hale. Je to prostor prvního kontaktu s bytem. Každý, komu otevřete dveře, si na základě prvního pohledu může udělat představu o celém bytě a o jeho obyvatelích.
Z praktického hlediska je základním minimem, které při vstupu do bytu potřebujeme, prostor pro svléknutí a obléknutí kabátu, vyzutí a obutí bot a místo pro jejich uložení. Pokud je předsíň příliš malá, nesnažte se do ní za každou cenu vtěsnat šatní skříň. Někdy postačí i hezký věšák na stěně a pár polic na boty, které právě nosíte. Když se k tomu přidá pěkná podlaha a barvy na stěnách, výsledek bude určitě působivý. A manévrovací prostor je v předsíni někdy důležitější než skříně.

Jednou z možností, jak rozšířit další místnosti bytu (například obývací pokoj), je připojit k nim vstupní prostor. Otázka přitom zní: Je opravdu důležité, aby byla předsíň či hala oddělená od ostatního bytu? Předsíň by měla tvořit mimo jiné i tepelnou a hlukovou bariéru mezi chodbou v domě a bytem, ale tuto funkci mohou zastat kvalitní vstupní dveře. Pak už odpověď na otázku: Oddělit, nebo neoddělit? záleží pouze na vkusu a prioritách obyvatel bytu.


První "oběti"
Nejčastějšími "oběťmi" našeho rekonstrukčního snažení jsou koupelna a kuchyně. Hlavně koupelna je asi největším trnem v oku každého člověka z paneláku. Rozměry původní koupelny jsou obvykle žalostně malé a původní zařízení nestálo za moc,
ani když bylo nové, natož po letech užívání. I v panelákovém bytě se však dá najít prostor pro větší koupelnu a i malá koupelna se dá vyřešit velkoryse a nápaditě. Koupelna je ten správný případ pro architekta. Vyzdění navlas stejné místnosti na místě umakartového jádra totiž neznamená velký krok k lepšímu. Architekt dokáže poradit nejen s estetickou stránkou koupelny, ale i s možnostmi úprav dispozice a technickými podrobnostmi. Důležité jsou projekty instalací a vyřešení všech detailů ještě dřív, než začnete s demolicí nenáviděného umakartu. Odstraněnou umakartovou konstrukci lze nahradit různými materiály - nemusí to být jen klasická pálená cihla, která často příliš zatěžuje budovu, ale i mnohem lehčí přesné tvárnice z pórobetonu, sádrokarton (samozřejmě že vhodný typ určený do vlhkého prostředí), sklobetonové tvárnice, skleněné tabule a další materiály. Otázka, zda spojit koupelnu a záchod v jednu místnost a získat tak alespoň několik cenných centimetrů, anebo je raději nechat oddělené a neztratit cenné soukromí, zůstává opět na obyvatelích bytu a jejich způsobu života. Podobně se nedá univerzálně určit, jestli je lepší vana rohová, anebo klasická, nebo snad sprchovací kout. Odpovědi na tyto otázky se mohou různit, ale důležité je uvažovat o nich a zvážit klady i zápory několika řešení. Zajímavým a oživujícím prvkem může být okno nebo sklobetonová konstrukce mezi jinou místností (například chodbou nebo kuchyní). Díky tomuto prvku se přirozené denní světlo dostane i tam, kde bychom si ho předtím možná ani neuměli představit.

Místo pro život
Nyní už můžeme vstoupit do centra bytu. Co ale vlastně je centrem vašeho bytu? Abyste byt využívali důkladně a naplno, měli byste si ujasnit odpověď
i na tuto otázku: Žijete hlavně v kuchyni, anebo je hlavním místem vašeho bydlení opravdu obývací pokoj? Dnes se dá moderní otevřený prostor, který zahrnuje kuchyni, obývací pokoj a případně i jídelnu, s jistým přiblížením vytvořit i v panelovému bytě, důležité je mít jasno v tom, zda je takovýto prostor přesně to, co potřebujete. Pokud opravdu celá vaše rodina žije ráda pohromadě a máte rádi i čilý společenský život, pak nemá smysl se tohoto sympatického trendu vzdát. Už odstraněním dveří a zárubně mezi kuchyní a obývacím pokojem a sjednocením podlahové krytiny se získá opticky propojený prostor, jednotu lze podpořit i odstraněním části dělící stěny. V otevřeném obytném prostoru hraje důležitou úlohu i barevné a materiálové sjednocení všech jeho částí. A pokud kuchyni vybavíte moderním odsavačem par, tichou myčkou nádobí a dalšími výkonným spotřebiči, nemusíte se vůbec obávat takzvaného kuchyňského nepořádku či pachů.
I když není obývací pokoj přímo spojený s kuchyní, měli byste mít k sobě co nejblíže. Takže z obýváku se velmi rychle dostaneme do kuchyně, která v žebříčku nejčastěji rekonstruovaných místností v bytě zaujímá druhé místo. Toužíte-li po malé změně a korpus staré kuchyňské linky je v pořádku, zcela postačí výměna dvířek, pracovní desky a doplňků, a kuchyně bude jako nová. Jestli potřebujete větší kuchyňskou linku, možná ji bude možné prodloužit na úkor některých dveří, jichž bývá v kuchyni více, než je zdrávo, a jedny z nich se většinou dají oželet. V kuchyni je potřebné dát pozor na výběr materiálů. Veškeré zařízení je totiž velice namáhané. Pokud chcete kuchyni opravdu používat, měly by všechny materiály dobře odolávat vlhkosti a teplotním změnám a povrchy by měly jít snadno čistit. Umístění jídelního stolu záleží na velikosti kuchyně a na potřebách jednotlivce či rodiny. Dilema, kam se stolem, často pomůže vyřešit zmíněné propojení kuchyně a obývacího pokoje. Pokud se vám líbí v kuchyni momentálně populární barový pult, klidně si ho do ní dejte, ale počítejte s tím, že by to rozhodně nemělo být jediné místo na stolování. Jídelní stůl může být například v obývacím pokoji nebo v hale.


Drobnější triky pro každou (místnost)
Problémem většiny panelákových bytů jsou malé místnosti. Panel tak snadno nepustí a byty nejsou nafukovací, ale existuje několik triků, jak je zvětšit alespoň opticky. Když odlehčíte a propojíte jednotlivé pokoje, celý byt se bude zdát vzdušnější a prostornější. Například dáte-li do celého bytu stejnou podlahovou krytinu bez prahů ve dveřích, byt bude působit kompaktně - jako jediný celek. Dalším dobře známým trikem je správné používání barev, s nimiž se dá doslova čarovat. Prostory lze spojit stejnými nebo sladěnými barvami, použitím kontrastní barvy se mohou některé části oddělit nebo zdůraznit. Například dlouhý a úzký pokoj můžeme zkrátit použitím tmavé barvy na kratších stěnách a rozšířit světlými tóny na delších stěnách. Pomocí barev a vzorů lze pracovat i s výškou místností. Při zařizování nábytkem určitě platí staré známé pravidlo, že méně někdy znamená více. Máte-li byt zastavěný množstvím skříní, skříněk a zbytečností, určitě se bude zdát menší než sousedův, i když má stejnou plochu. Výborným řešením jsou vestavěné skříně na vhodných prostorech, se světlými či zrcadlovými stěnami. Díky rozumně využitému prostoru v nich (a rozumnému třídění toho, co skutečně potřebujete) se důležité části bytu mohou obejít bez zbytečných kusů nábytku. Místnost nám bude připadat vzdušnější a prostornější, pokud v ní uvidíte co největší část z té linie, kde se podlaha setkává se stěnami.
Možností, jak si svoje bydlení i v panelákovém bytě udělat krásnější, pohodlnější a praktičtější, je hodně, jen se nebát. Popusťte uzdu své fantazii, inspirujte se, kde se jen dá, zavolejte si na pomoc odborníky, kteří dokáží dát vašim představám jasné kontury a konkrétní podobu, a výsledek bude určitě skvělý. Potom se jistě budete každý den těšit na návrat domů, protože hezké a příjemné prostředí vás bude nabíjet pozitivní energií.


Základní otázky, které si musíme položit před započetím renovace:

- Co mi překáží a co potřebuji?
Člověk by měl mít aspoň přibližnou představu o tom, jaké funkce by měl byt po přestavbě splňovat. Pravděpodobně nikdy se nepodaří dosáhnout úplně všeho, co byste chtěli, proto je užitečné určit si pořadí důležitosti.

- Kolik jsem schopen nebo ochoten investovat?
Fínance jsou velmi důležitou otázkou. Důkladná příprava financování může ušetřit spoustu starostí a dokonce zkrátit dobu potřebnou k renovaci.

- Opravdu zvládnu všechno sám?
I když v mnoha z nás ještě stále dřímá "kutil všeuměl" a hodně se dá zvládnout svépomocí, hlavně u větších rekonstrukcí a odborných prací je lepší reálně zhodnotit svoje schopnosti a raději zaplatit za kvalitní práci profesionálům, než financovat přestavbu, se kterou nebudete spokojeni.


- Jaká firma bude přestavbu realizovat?
Velice důležítým rozhodnutím je i to, komu svěříte realizaci stavebních prací. Dnes je u nás velké množství firem, které se specializují na přestavby panelákových bytů. Nejlepšími referencemi jsou už zrenovované byty sousedů a známých. Pokud takovou možnost nemáte, oslovte více firem, aby vám vypracovaly cenové nabídky, ale především si od nich vyžádejte fotografie bytů, které už přestavěly, případně kontakty na předcházející investory.

Výše dotací na opravu paneláků v letech 2001 - 2008

27. února 2009 v 11:20 | www.ihned.cz/zalusky |  Panelák

V tuzemsku čeká na opravu asi 1,2 milionu bytů v panelácích vystavěných v letech 1958 - 1994. V nich bydlí téměř třicet procent obyvatelstva Česka. Téměř 700 tisíc bytů již dosáhlo stáří pětatřiceti a více let, tedy více než se původně počítala jejich životnost. SFRB odhaduje celkový objem "fyzického dluhu" v panelové výstavbě na 200 - 300 miliard korun.
Kromě toho, že paneláky trpěly nízkou kvalitou již při samotném vzniku stavby, spotřebovávají příliš energie. Jejich kritici také argumentují nízkou provozní bezpečností, zejména v souvislosti s nevyhovujícími výtahy.

HN_080609_18a.jpg

Jsou výtahy v panelácích časovanými bombami?

27. února 2009 v 11:04 | www.penize.cz |  Panelák
Až 80 % výtahů v České republice nesplňuje normy Evropské unie. Závady jsou u většiny zařízení natolik závažné, že mohou zavinit zranění lidí. Takové byly před 3 lety první informace Institutu technické inspekce o stavu českých výtahů. Majitelé domů, kde výtahy fungují, by měli podle závazků ČR vůči EU nedostatky odstranit do roku 2010. Chybí jim na to ale peníze. Co mohou dělat, když na jeden výtah potřebují až 1,5 miliónu Kč?

"Na jeden výtah je zapotřebí až kolem jednoho a půl miliónu korun," říká ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor František Ryba. Jím řízené severočeské družstvo spravuje v několika městech domy o více než 10 tisících bytů. Na rekonstrukce všech výtahů by podle Ryby družstvo potřebovalo bezmála tři čtvrtě miliardy korun. Není ale kde brát.

Pomůže Evropská unie?
"Z nových programů Evropské unie bude možné čerpat dotace i na opravy zařízení panelových domů, tedy i na rekonstrukce výtahů," napsala v jedné zprávě Ministerstva pro místní rozvoj jeho bývalá tisková mluvčí Jana Víšková na konci loňského prosince. Evropské peníze v objemu zhruba 750 miliónů korun ročně půjdou na opravy panelových domů, na rekonstrukce sídlišť a jejich infrastrukturu a mimo jiné také na zajištění nového sociálního bydlení pro romské občany," uvedla Jana Víšková.

Peníze ze strukturálních fondů EU by se tak prý mohly využít například na úpravy sídlištního prostoru, budování či modernizaci rekreačních ploch, které jsou součástí sídlišť, zlepšení infrastruktury v rámci sídlištních celků, odstranění statických poruch nosných konstrukcí a opravy konstrukčních nebo funkčních vad konstrukce panelových domů či opravy a hlavně rekonstrukce technického vybavení domů. Do roku 2013 by z peněz EU mohlo podle opakovaných prohlášení na opravy paneláků dorazit kolem pěti miliard korun.

Paneláky se stavěly ještě v 90. letech, ale ani nejnovější výtahy nové předpisy EU nesplňují.
Podle dřívějších odhadů odborníků bude nutné vydat na rekonstrukce či výměny výtahů v České republice celkem nejméně 50 až 60 miliard korun. V republice je kolem 80 tisíc výtahů, zhruba polovina z nich v panelových domech.

Chybí to hlavní - bezpečí
Závady výtahů jsou podle odborníků ze 70 % způsobeny chybami projektantů a ze 30 % špatným užíváním a nedostatečnými opravami. Výtahy by měly mít dvojité dveře, speciální brzdící systém a další technická zařízení, která se do zdviží dříve nemontovala. "Technicky to není problém. Výtahy lze rekonstruovat v prostorách, v nichž jsou. Jde jen o výměnu starých technologií za nové," říká majitel výtahářské firmy Jiří Hasman. Jen ve starých domech, kde jezdí výtahy v původně jen oplocené šachtě, je podle něj rekonstrukce náročnější.

"Jenomže nájemníci to ze svého nikdy nezaplatí," argumentuje Kudrlička. Úvěry od bank by sice možná dostali, ale spláceli by tolik, že by se jim už pomalu vyplatilo vzít si hypotéku na dům. Už před rokem zveřejnila Česká asociace výrobců výtahů zprávu vycházející z 13 tisíc inspekčních prohlídek. Její závěr je jednoznačný: výtahy v obytných domech jsou nebezpečné. U 60 % výtahů prokázaly prohlídky špatnou přesnost zastavování. Čtyři pětiny výtahů mají špatná, nebo vůbec žádná zastavovací zařízení uvnitř výtahové šachty. Stejný počet jich má nebezpečné zajišťovací zařízení u šachetních dveří, píše se ve zprávě ČAVV.
Člověk je při tom ve výtahu zcela bezbranný a musí se plně svěřit do péče stroje. A když se něco stane, nemá jinou možnost, než se pomocí mobilu dovolat pomoci. "Výtahy nejsou vybaveny obousměrným dorozumívacím zařízením," vysvětluje generální sekretář České asociace výrobců výtahů Jan Dvořák. Český rekord v době strávené ve výtahu je podle něj i proto plných 52 hodin. Zastaralé výtahy v panelácích mají podle něj více než 70 rizikových míst a stávají se časovanými bombami sídlištních domů. Výtahy montované před rokem 1999 jsou, jak říká Dvořák, prakticky všechny nevyhovující. Vysoce nebezpečná rizika by se přitom měla odstranit do 5 let.

Kde brát a nekrást?
V České republice je nainstalováno asi 85 tisíc výtahů. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji. Ročně výtahy v ČR přepraví více než 7 miliard pasažérů. Ze statistik nehodovosti vyplývá, že výtah je nejbezpečnější dopravní prostředek. Možná proto jsou starosti o technický stav, údržbu a rekonstrukce výtahů tradičně zcela na okraji pozornosti majitelů domů.
Poruba je jeden z obvodů Ostravy, kde stojí nejvíce paneláků. Podle oficiálních výstupů radnice tohoto městského obvodu Ostravy potřebuje prakticky každý z paneláků se 16 tisíci byty, které obvod vlastní, opravy. A výtahy jsou prý samostatnou kapitolou. Podle střídmých odhadů ale každý z nich potřebuje zhruba půl miliónu korun na rekonstrukci. "Takové peníze ale nikdy mít nebudeme," opakovaně zní z radnice.

Základním nástrojem české pomoci vlastníkům panelových domů je dotační program EU Panel. Z něj poskytuje Českomoravská záruční a rozvojová banka buď záruky za úvěry, které si vlastníci vezmou na opravy, nebo dotace na úhradu úroků z těchto úvěrů.
Evropská komise schválila nová pravidla státní podpory pro Českou republiku na období let 2007 - 2013. Ta snížila maximální míru veřejné podpory. To znamená, že z celkových investičních nákladů dostane investor méně, než dříve. Veřejná podpora nesmí podle nových pravidel překročit 15 % celkových nákladů. Pokud je žadatelem o dotaci střední podnikatel, dostane maximálně 25 a malý podnikatel 35 % celkových nákladů. Zbytek musí doplatit ze svého, nebo z půjček či úvěrů. "Jinými slovy, zatím nevíme nic konkrétního a můžeme jen zkoušet nějaké peníze někde sehnat. Jsem zvědavý, jak nás kdo bude postihovat, pokud závady výtahů v časovém limitu, k němuž se upsala vláda, nestihneme odstranit," uzavírá František Ryba.